Kader...

Kader, başımıza geleceklerin önceden yazılmış olması demektir. Huzura ermek ise başımıza gelenleri nasıl karşıladığımızla ilgilidir. Yapacak bir şeyin olmadığını kabul etmektir huzur. Kabul edilemeyecek olanı kabul ettiğinde orada huzur başlar. Neden bu başıma geldi diye sormamaktır. Çünkü başımıza gelen her şey bizi sevgiye ve huzura ulaştıracak bir vasıtadır sadece. Bu, zihinle anlaşılamaz, akılla anlaşılmaz çünkü zihin sürekli tatmin olmanın peşinde koşar.  Bu sadece kalple anlaşılır. 

Yaşamla mücadele etmek sadece daha çok mücadele getirir. Oysa ki kabullenmek, kontrol edemeyeceğini bilmek, değiştiremeyeceğini anlamak, inancına sarılmakla başlar gerçek dönüşüm. Mutlu koşulların içinde mutsuz olmaktır insanın cehennemi.  Hep mutluluğa ulaşmaya çalışıyoruz, oysa ki mutluluk yokuş aşağı bir tepeden düşen topun peşinden koşturmak gibidir. Ne kadar koşsanız da ulaşamazsınız ona bir türlü. İlk başlarda ego tatmin edildiğinde insanlar mutlu olurlar.  Sonra bir bakmışsınızdır  ego artık daha zor tatmin oluyor, istekler gerçekleştiğinde bile içinizdeki o boşluk daha da büyüyor. İşte o an da bir şimşek çakar, mutluluk hayatta beklentilerinizin karşılanıp karşılanmamasına bağlı değildir. 

Mutluluk ve gerçek huzur olana karşı koymamak, allahın verdiğini zihnen anlayamasan bile kabul edebilmektir kalpte. Bunun başka bir yolu yoktur. Huzura açılan kapı işte tam da buradadır....

 

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !